Ceremonial Hall
Ceremonial Hall and Munk Cellar
Munk Cellar
Munk Cellar
August 26-30
August 26-28
August 26
August 27

Main Track

Monday, August 26
08:00 - 09:00 (CET)
Registrations, coffee, tea
09:00 - 09:30 (CET)
Opening remarks
Henrik Wegener, Rector of the University of Copenhagen, Denmark
Mette Kierkgaard, Minister for Senior Citizens, Denmark
09:30 - 20:00 (CET)
Parallel sessions:

Longevity Medicine Track
XPRIZE Healthspan Team Summit

Emerging Science &
Technologies Workshop
Tuesday, August 27
08:00 - 09:00 (CET)
Registrations, coffee, tea
9:00 - 9:10 (CET)
ARDD Chairs
Morten Scheibye-Knudsen, University of Copenhagen, Denmark
Daniela Bakula, University of Copenhagen, Denmark
Alex Zhavoronkov, Insilico Medicine, USA
09:10 - 09:30 (CET)
Jens Juul Holst, University of Copenhagen, Denmark
09:30 - 09:50 (CET)
Marie Kveiborg, Novo Nordisk Foundation, Denmark
09:50 - 10:10 (CET)
Lykke Sylow, University of Copenhagen, Denmark
10:10 - 10:30 (CET)
Coffee break
10:30 - 10:50 (CET)
Collin Ewald, Novartis, Switzerland
10:50 - 11:10 (CET)
Raghav Sehgal, Healthy Longevity clinic, USA
11:10 - 11:30 (CET)
Anders M. Näär, University of California, Berkeley, USA
11:30 - 13:00 (CET)
Lunch
13:00 - 13:20 (CET)
David Furman, Stanford School of Medicine, USA
13:20 - 13:40 (CET)
Filipe Cabreiro, Imperial College London, UK
13:40 - 14:00 (CET)
J. "Scotch" McClure, Maxwell Biosciences, USA
14:00 - 14:20 (CET)
Coffee break
14:20 - 14:40 (CET)
Martin Lauritzen, University of Copenhagen, Denmark
14:40 - 15:00 (CET)
Chris Reading, BioVie, USA
15:00 - 15:20 (CET)
Maiken Nedergaard, University of Copenhagen, Denmark
15:20 - 16:00 (CET)
Poster Session
16:00 - 16:20 (CET)
Jennifer Garrison, Buck Institute, USA
16:20 - 16:40 (CET)
Johan Luthman , Lundbeck, Denmark
16:40 - 17:00 (CET)
Saul Villeda, University of California, USA
17:00 - 17:20 (CET)
Coffee break
17:20 - 17:40 (CET)
Hal Gunn, Qu Biologics, Canada
17:40 - 18:00 (CET)
Gil Blander, InsideTracker, USA
18:00 - 18:20 (CET)
Alex Zhavoronkov, Insilico Medicine, USA
18:20 - 19:00 (CET)
Dinner
19:00 - 19:20 (CET)
Yousin Suh, Columbia University, USA
19:20 - 19:40 (CET)
Sapere Bio
19:40 - 20:00 (CET)
Marсo Demaria, ERIBA, The Netherlands
20:00 - 20:20 (CET)
LongeVC
20:20 - 21:00 (CET)
Investor Panel: How do we build a longevity biotechnology industry?
Wednesday, August 28
08:00 - 09:00 (CET)
Registrations, coffee, tea
09:00 - 09:10 (CET)
Welcome!
09:10 - 09:30 (CET)
Björn Schumacher, University of Cologne, Germany
09:30 - 09:50 (CET)
Daniela Bakula, University of Copenhagen, Denmark
09:50 - 10:10 (CET)
Jan Vijg, Albert Einstein College of Medicine, USA
10:10 - 10:30 (CET)
Break
10:30 - 10:50 (CET)
Andrew Adams, Eli Lilly & Company, USA
10:50 - 11:10 (CET)
Kristen Fortney, BioAge Labs, Inc., USA
11:10 - 11:30 (CET)
Pankaj Kapahi, Buck institute, USA
11:30 - 13:00 (CET)
Lunch
13:00 - 13:20 (CET)
Myriam Gorospe, National Institute on Aging,
National Institutes of Health, USA
13:20 - 13:40 (CET)
Max Shokhirev, Tally Health, USA
13:40 - 14:00 (CET)
David Glass, Regeneron Pharmaceuticals, Inc., USA
14:00 - 14:20 (CET)
Coffee break
14:20 - 14:35 (CET)
Short talks
14:35 - 14:50 (CET)
Short talks
14:50 - 15:05 (CET)
Short talks
15:05 - 15:20 (CET)
Short talks
15:20 - 16:00 (CET)
Poster session
16:00 - 16:20 (CET)
Sara Hägg, Karolinska Institutet, Sweden
16:20 - 16:40 (CET)
Fraser Hall, Biogen, USA
16:40 - 17:00 (CET)
Andreas Beyer, University of Cologne, Germany
17:00 - 17:20 (CET)
Coffee break
17:20 - 17:40 (CET)
Vishwa Deep Dixit, Yale School of Medicine, USA
17:40 - 18:00 (CET)
Sharon Rosenzweig-Lipson, Life Biosciences, USA
18:00 - 18:20 (CET)
Rafael de Cabo, National Institutes of Health, USA
18:20 - 19:00 (CET)
Dinner

Thursday, August 29
08:00 - 09:00 (CET)
Registrations, coffee, tea
09:00 − 09:10 (CET)
Welcome!
09:10 - 09:30 (CET)
Linda Partridge, University College London, UK
09:30 - 09:50 (CET)
Boris Djordjevic, 199 Biotechnologies, UK
09:50 - 10:10 (CET)
Brian Kennedy, National University of Singapore, Singapore
10:10 - 10:30 (CET)
Coffee break
10:30 - 10:50 (CET)
Rozalyn Anderson, University of Wisconsin Madison, USA
10:50 - 11:10 (CET)
Ryan Smith, TruDiagnostic, Inc., USA
11:10 - 11:30 (CET)
Nicholas Edward Stroustrup, Center for Genomic Regulation, Spain
11:30 - 12:00 (CET)
Lunch
12:00 - 13:00 (CET)
Startup Pitch,
Munk Cellar
Jitka Kolarova, Lead for Innovations in Health and Healthcare
at World Economic Forum
Moderator
Garri Zmudze, LongeVC, Switzerland
Judge
Katerina Stroponiati, Brilliant Minds,USA
Judge
Jens Nielsen, BioInnovation Institute, Denmark
Judge
13:00 - 13:20 (CET)
Evelyne Bischof, Renji Hospital, Shanghai and Sheba Longevity Center
13:20 - 13:40 (CET)
AniBiome
13:40 - 14:00 (CET)
Longevity Biotechnology Association
14:00 - 14:20 (CET)
Coffee break
14:20 − 14:35 (CET)
Short talks
14:35 − 14:50 (CET)
Short talks
14:50 − 15:05 (CET)
Short talks
15:05 − 15:20 (CET)
Short talks
15:20 - 16.00 (CET)
Poster session
16:00 - 16:20 (CET)
Joseph Takahashi, University of Texas Southwestern Medical Center, USA
16:20 - 16:40 (CET)

Yuta Lee, Accelerated Biosciences, USA

Kotb Abdelmohsen, National Institute on Aging,

National Institutes of Health, USA

16:40 - 17:00 (CET)
Anu Suomalainen, University of Helsinki, Finland
17:00 - 17:20 (CET)
Coffee break
17:20 - 17:40 (CET)
Jing-Dong Jackie Han, Peking University, China
17:40 - 18:00 (CET)
Mourad Topors, Repair Biotechnologies, USA
18:00 - 18:20 (CET)
Robin Mansukhani, Deciduous Therapeutics, USA
18:20 - 19:00 (CET)
Dinner
19:00-19:20 (CET)
Mara Fornaro, Novartis, Switzerland
19:20 - 19:40 (CET)
Vittorio Sebastiano, Turn Biotechnologies, USA
19:40 - 20:00 (CET)
David A. Sinclair, Harvard Medical School, USA
20:00 - 20:20 (CET)
Break
20:20 - 20:40 (CET)
Pharma Panel: Preclinical Development: Sourcing Early Stage Innovation in Aging Research for Drug Discovery

Friday, August 30
08:00 - 09:00 (CET)
Registrations, coffee, tea
09:00 − 09:15 (CET)
Welcome and Poster Award ceremony
09:15 - 09:35 (CET)
Isabel Beerman, National Institute on Aging, USA
09:35 - 09:55 (CET)
Molecule
VitaDAO
09:55 - 10:15 (CET)
Pura Muñoz-Canoves, Altos Labs, USA
10:15 - 10:30 (CET)
Coffee break
10:30 - 10:50 (CET)
Alexey Moskalev, George Mason University, USA
10:50 - 11:10 (CET)
Lou Hawthorne, NaNotics, USA
11:10 - 11:30 (CET)
Aubrey de Grey, LEV Foundation, USA
11:30 - 13:00 (CET)
Lunch
13:00 - 13:20 (CET)
Eric Verdin, Buck Institute, USA
13:20 - 13:40 (CET)
Dominic Denk
13:40 - 14:00 (CET)
Chris Rinsch, Timeline, USA
14:00 - 14:20 (CET)
Coffee break
14:20 − 14:35 (CET)
Short talks
14:35 − 14:50 (CET)
Short talks
14:50 − 15:05 (CET)
Short talks
15:05 − 15:20 (CET)
Short talks
15:20 - 16.00 (CET)
Coffee break
16:00 - 16:20 (CET)
Frank Pun, Insilico Medicine, Hong Kong
Fedor Galkin, Insilico Medicine AI, Abu Dhabi
16:20 - 16:40 (CET)
Nicholas Schork, Translational Genomics Research Institute, USA
16:40 - 17:00 (CET)
Vera Gorbunova, University of Rochester, USA

17:00 - 17:20 (CET)
Coffee break
17:20 - 17:40 (CET)
Laura Niedernhofer, University of Minnesota Medical School
17:40 - 18:00 (CET)

L'Oréal Research and Innovation

18:00 - 18:20 (CET)
Morten Scheibye-Knudsen, University of Copenhagen, Denmark
18:20 - 19:00 (CET)
19:00 - 19:20 (CET)
Vadim Gladyshev, Harvard Medical School, USA
19:20 - 19:40 (CET)
Benjamin Yaden, Eli Lilly and Company, USA
19:40 - 20:00 (CET)
Steve Horvath, Altos Labs, USA